Blog

branża

2017-11-02 22:24
Z tego, co się orientuję to żadne uprawnienia nie są wymagane. 
Przynajmniej na kilkanaście lat mojej w tej branży działalności nikt nigdy nawet nie wspominał o uprawnieniach. 
Ważne jest tylko wykonanie tego przyłącza w sposób zgodny z dokumentacją i w kontakcie z wodociągami. W warunkach technicznych wydanych przez wodociągi zapewne jest napisane kto może (czytaj powinien) wykonać przyłącze. 
W Poznaniu wymogiem jest żeby było to przedsiębiorstwo (nie osoba prywatna) m.in. ze względu na konieczność wystawienia gwarancji - są to firmy rekomendowane przez wspomniany zakład. Możliwe jest, że u Ciebie przyłacze robisz sam a pracownik wodociągów robi tylko wcinkę. 
Lepiej zapytać, doczytać - upewnić się żeby nie link było problemu z odbiorem. Co innego zwyczaje a co innego przepisy. Do wykonywania przyłącza potrzebne są uprawnienia wykonawcze Można to sprawdzić zdaje się w Prawie Budowlanym. Poza tym jak już ktoś samowolkę robi, to może się to skończyć tym, że jak autor tego tekstu, nie zajrzał do pisma uzgadniającego, zastosuje złe materiały i całą jego oszczędność szlag trafi.
 Nie roszczę sobie pretensji do znajomości prawa, a już szczególnie tego nie przydatnego. 
To rzeczywistość udowadnia przydatność prawa. Skoro ani wykonawcy, ani odbierający takie podłączenia nie stosują się do prawa w kwestii domagania się okazania uprawnień, to tylko dowodzi jego całkowitej nieprzydatności. 
Dla każdego wykonawcy wiążące są ustalenia projektanta przyłącza, nawet jeśli te są czasem absurdalne. 
I to projektant a nie wykonawca odpowiada za to, czy przyłącze jest zaprojektowane we właściwy sposób. Wykonawca absolutnie nie jest zobowiązany do znajomości przepisów w tej kwestii. To nie gaz czy prąd. 
Dlatego zachęcam do wykonywania przyłączy www zgodnie z projektem. 
Przez kilkanaście lat brałem udział w przeróżnych szkoleniach dotyczących instalacji domowych i absolutnie nikt nigdzie nie wspomniał nawet o konieczności posiadania uprawnień do podłączenia kanalizacji czy wody do domu. 
Nie będę więc biegał po różnych instytucjach i domagał się przeszkolenia mnie w celu zdobycia takich mitycznych uprawnień. Popatrzyli by chyba na mnie jak na wariata. 
Nie mam czasu na takie bzdury i nie lubię komplikować sobie życia. 
 
A tak na marginesie, to proszę piszących tu kolegów instalatorów o pochwalenie się posiadaniem takich uprawnień.
Samo wpięcie się w rurociąg powinno być z nimi przekonsultowane dokładnie, żeby potem nie marudzili.
Czytaj dalej

diesel

2017-11-02 22:20
Jakie to ma znaczenie ja przyjmę każdego diesla Prosty przykład auto małolitrażowe 1.0 1.2 przejazd Ukraina Mołdawia Rumunia 4500 km średnie spalanie 10 litrów Jest już w pełni opracowany model elektrycznego auta przez dwóch wiodących producentów niemieckich (jeden od aut, drugi od elektroniki) ale strategia opiera się na: utrzymać diesla jeszcze kilka lat, dopóki rynek części jest opłacalny (uwierzcie mi, na tą chwilę jest bardzo opłacalny), w momencie gdy części do diesla przestaną się sprzedawać.- wejdą z autem elektrycznym. Na ten moment jedynym problemem z jakim się borykają - są baterie.Takie samo spalanie byś uzyskał w hybrydzie na benzynie. Diesel niestety kopci rakotwórczymi pyłami i na dłuższą metę jest bardzo kosztowny w utrzymaniu.a u nas się kit wciska że smog od babci co w piecu pali... a tu tak, naprawdę bogaty sąsiad z trzema autami dymek puszcza tylko świat milczy licząc mobilne zyski z sprzedaży aut. Od czasu do czasu wymyśli się słowo katalizator co niby ma wpływ na to ze to co z rury leci to w zasadzie można wdychać,,,,eh
drugie auto diesel 1.6 średnie spalanie 4,5 litra W górach 1,2 spalał 15 na 100 wiec jaka to ekologia Diesel spalił o 60% mniej paliwa na tej trasie 
Trasa 2 tyg zwiedzania nie wyobrażam sobie tej trasy autem elektrycznym
Czytaj dalej

pomiar

2017-03-17 17:38
Przymierzam się w niedalekiej (1rok-2lata) perspektywie na zakup turbiny wiatrowej.
Nie wiem jeszcze zbyt dużo na ten temat, jednak czytając o tym w internecie natknęłam się na urządzenie o nazwie Power Predictor (nie będe podawać strony, łatwo znaleźć w internecie).
Dużo jest anemometrów itp urządzeń, jednak to urządzenie zaciekawilo mnie ponieważ jest stosunkowo tanie, wynalazca mial rozmowy z Gordonem Brownem, zapraszali go do telewizji (wiec moze nie jest to niepotrzebny bubel) i nie tylko przeprowadza pomiary ale rownież można te pomiary za pomocą jakiegoś programu online zanalizować i sam dobierze najlkepsze dla nas turbiny pod względen cen mocy bądz emisji dwutlenku wegla.
Czy ktokolwiek z forumowiczow miał może styczność z tym urządzeniem, bądż podobnym i może powiedzieć cos na ten temat? Widziałem na Allegro za 2 500 PLN usługę kompleksowego pomiaru wiatru przez 1 rok na dwóch wysokościach. Jeśli miałbym się decydować na turbinę, taką usługę bym zamówił... Urządzenei kosztuje niecałe 1100 złotych wliczona w to jest roczna licencja na oprogramowanie do analizy pomiarów. Do urządzenia należy pewnie jeszcze dokupić maszt i jego koszt do kalkulacji doliczyć. Jeśli w dalszym ciągu wychodzi taniej niż zlecenie tego jakiejś firmie, to bym brał i się nie zastanawiał.
 
Pytanie jeszcze, czy będzie Pani w stanie poprawnie zinterpretować wyniki. Firma, której ofertę widziałem, chwaliła się, że dobiera też do wyników najlepszą turbinę wiatrową (pozwalającą na największe uzyski). Nie wiem jednak na ile to jest przechwalanie się a na ile rzeczywista wartość przekraczająca możliwości średnio inteligentnego inwestora.
Na stronie Polskiego dystrybutora są ceny i filmik na jakiej zasadzie działa urządzenie.
Wystarczy wpisać nazwę urządzenia i pl.
Czytaj dalej

sens

2017-03-17 17:37
Charakterystykę energetyczną może Pani obliczyć w programie np. BuildDesk (jest dostępny bezpłatnie). Samodzielnie nie polecam liczenia, ponieważ musiałaby Pani przebrnąć najpierw przez Rozporządzenie Ministra z dnia 6.11.2008 w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku... Radziłabym zlecić to osobie upoważnionej do obliczania charakterystyk - i tak przy składaniu dokumentacji na pozwolenie na budowę domu, będzie Pani musiała dołączyć również charakterystykę energetyczną.
 
Największy wpływ na wynik końcowej charakterystyki energetycznej mają zastosowane systemy ogrzewania i przygotowania ciepłej wody. Najlepszym rozwiązaniem byłaby pompa ciepła, zamiast tradycyjnego kotła oraz kolektory słoneczne termiczne. Początkowe większe wydatki (szczególnie na pompę ciepła) zwrócą się po kilku latach, ponieważ oszczędności jakie Pani osiągnie z tej inwestycji będą duże. 
Jeśli chodzi o izolację dachu, to proponuję wybrać wełnę mineralną zamiast styropianu. Proszę zajrzeć na strony np. Knauf Insulation. Jest tam ciekawa propozycja wełny szklanej do zastosowania w izolacjach do poddaszy użytkowych - Unifit 035 i Unifit 039.
 
Jeśli chce być Pani bardziej "eko"   polecam również przyjrzeć się wełnie mineralnej w ECOSE Technology też z Knauf Insulation.
Pompa ciepła rzeczywiście jest świetnym urządzeniem z punktu widzenia charakterystyki energetycznej i jeśli chodzi tylko o to, by zoptymalizować wskaźniki w świadectwie, to warto ją zamontować.
 
Jeśli zaś celem systemu ogrzewania jest przede wszystkim ogrzewanie, to pompa ciepła sens mieć może, lecz wcale nie musi. Przykładowo, sens zakupu pompy ciepła w domku o niskim zapotrzebowaniu na energię jest znikomy.
Co do grubości izolacji, to im więcej tym mniej energii na ogrzewania Pani zużyje w czasie eksploatacji domu.
Czytaj dalej

drewniane

2016-11-01 13:11
Tak jak wspomniałem miałem okazję być w kilku domach wybudowanych przez tę firmę zanim zdecydowałem się na tę konkretną ofertę. Drewnianego szałasu to nie przypomina. Lekkie konstrukcje szkieletowe dominują w krajobrazie takich krajów jak Kanada, USA, Australia, Szwecja, Norwegia, Finlandia. Jeśli tam się sprawdziły to raczej u nas też. Wędrując parę razy po Skandynawii zwracałem uwagę na jakość i trwałość tych domów. Stały po 100 lat i więcej nie robiąc wrażenia zbytnio zużytych. Budując zgodnie ze sztuką można mieć dobry dom. Jak każda technologia ta również ma swoje wady i zalety. U nas mało popularna. Niestety również przez takie osoby jak mój adwersarz, co to ma mnóstwo postów ale wydaj się, że ograniczone horyzonty separator. Nie twierdzę, że moja oferta jest tańsza. Ale za dom "pod klucz" jest to raczej tanio w rejonie warszawskim. Wydaje mi się, że cena 1000 zł/m2 brutto domu murowanego dotyczy stanu surowego, a nie takiego jaki mi zaoferowano.Jak widać osoby gardłujące przeciwko technologii szkieletowej na ww wątkach praktycznie nie mają żadnych logicznych i sensownych argumentów. Natomiast ci, którzy im krytycznie odpowiadają posługują się dość przyzwoitymi argumentami. Widać wyraźnie, że wśród przeciwników tej technologii pokutują głównie różne stereotypy i brak logicznej umiejętności interpretacji faktów. Jeśli ktoś np. twierdzi, że wadą domów szkieletowych jest słaba jakość materiałów i wykonania to jest to odwracanie kota ogonem. To wina i problem inwestora, że wybrał partaczy na wykonawców i wziął się sam za coś na czym się nie zna. Zupełnie inna sprawa separatory , że dom szkieletowy wymaga dobrej jakości materiałów i wykonania - to jego cecha. Jeśli ktoś chce może to wymaganie uznać za wadę, ale nie pleść bzdur, że wszystkie szkieletowce są tak wykonywane. Takich kwiatków można by cytować z powyższych linków mnóstwo. Większość można by skwitować powiedzeniem: psy szczekają, karawan idzie dalej. Jak zauważyłem rozsądne i krytyczne opinie zostały tam dodane najczęściej przez ludzi o dużym stażu www.ugos.com.pl na forum. Przytoczę choć mały fragment ilustrujący poziom argumentacji przeciwników i konkretne odpowiedzi urzytkownika:
 
Zresztą wszystko można zweryfikować. Wystarczy wybrać się do domu modelowego, przedyskutować sprawę z przedstawicielem firmy (tak jak ja to zrobiłem) i wyrobić sobie własne zdanie.
Czytaj dalej

budowa

2016-09-08 20:57

Mam pytanie o zmianę mocy przyłączeniowej. Jeżeli we wniosku o warunki przyłączenia wystąpiłam o 14 kW a chciałabym jednak 10-11 kW to w jaki sposób mogę to zmienić? A można wiedzieć po co zmniejszacie moc przyłączeniową?

Przecież cena 1KW to obecnie coś koło 59zł netto i jest to opłata jednorazowa.
Nie każdy może chce otwierać od razu warsztat w garażu ale akurat zabezpieczenie 32A przed licznikiem może bardzo się przydać.

Potem nagle się okaże, że trzeba będzie podłączyć kila prądożernych urządzeń na raz i d*pa...Czy powinnam wystąpić o nowe warunki przyłączenia czy taka zmiana będzie możliwa przy podpisaniu umowy? Był ktoś w podobnej sytuacji?Mieliśmy zmieniać z zamówionych 14 kw na 11 kw, ponieważ chcemy mieć indukcje i ktoś nam doradził, że jednak nie ma sensu brać 14 kw, wystarczy 11. Jednak, aby to zmienić trzeba anulować wniosek o warunki przyłączenia i składać od nowa (tak nam powiedzieli w Tauronie), czyli od nowa ksero dokumentu własności, mapy i plus czas na rozpatrzenie wniosku biegnący od nowa. Odpuściliśmy i zostanie 14 kw. Przed licznikiem będzie zabezpieczenie 25 A.

Pewnie więcej się płaci za opłaty handlowe i przesyłowe, ale myślę że pomiędzy 14 kw a 11 kw to nie będzie taka duża różnica.przekopałam całe internety, ale niestety wszystkie problemy dotyczą dróg, w których mediów jeszcze nie ma.
My natomiast mamy inny problem. Kupiliśmy działkę oraz udział w drodze dojazdowej. Na działce teoretycznie jest już skrzynka elektryczna, w drodze zaś gaz i wodociąg. O skrzynce napisałam "teoretycznie", ponieważ po tym jak została postawiona, przesunięto granicę działki i "nasza", wspólna z sąsiadem skrzynka, stoi jakieś 5m od naszej granicy. Aby zrobić przyłącze musielibyśmy albo prosić o zgodę sąsiada i kopać w jego działce (na co namawia nas projektant), albo prosić o zgodę współwłaścicieli drogi i kopać w drodze (co ja uważam za lepsze rozwiązanie - w końcu jesteśmy współwłaścicielami). Pytania nasuwają mi się więc następujące:
1) czy takie przyłącze przekracza czynność zwykłego zarządu i musimy mieć 100% zgody właścicieli? Jest ich 20-kilku, połowa mieszka nie wiadomo gdzie czyt. działki nie są zabudowane. Sąsiad również nie mieszka, ale działkę kupiliśmy od jego siostry, jest więc szansa że do niego dotrzemy. Ale może wystarczy 51% zgody?
2) w jaki sposób możemy takie zgody uzyskać, czy jeśli zrobimy to listownie i nie dostaniemy odpowiedzi bądź list wróci nieodebrany, będzie to traktowane jako zgoda?
3) co jeśli ktoś się nie zgodzi?
4) czy jeśli jednak skusilibyśmy się poprosić sąsiada to co dalej, notarialna służebność, czy on będzie miał prawo nam tego później odmówić, w jakikolwiek sposób uprzykrzyć życie, np. nie udostępniając swojej działki do naprawy jakby nastąpiła jakaś awaria? tego się boję i dlatego wolałabym kabel poprowadzić przez drogą, a nie cudzą działkę,
5) czy do podłączenia się do sieci wodociągowej również potrzebujemy zgody i czy to musi być 100% czy wystarczy 51%?
6) czy takie zgody musimy uzyskać przed zgłoszeniem budowy/złożeniem wniosku o pozwolenie na budowę?
Czytaj dalej

Pierwszy komunikat

2016-09-08 20:48

Dziś był aktywowany nasz nowy blog. Proszę śledź go, będziemy się starać zawsze dostarczać świeże informacje. Czytać posty blogu można także przez RSS kanał.

Czytaj dalej