sens

2017-03-17 17:37
Charakterystykę energetyczną może Pani obliczyć w programie np. BuildDesk (jest dostępny bezpłatnie). Samodzielnie nie polecam liczenia, ponieważ musiałaby Pani przebrnąć najpierw przez Rozporządzenie Ministra z dnia 6.11.2008 w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku... Radziłabym zlecić to osobie upoważnionej do obliczania charakterystyk - i tak przy składaniu dokumentacji na pozwolenie na budowę domu, będzie Pani musiała dołączyć również charakterystykę energetyczną.
 
Największy wpływ na wynik końcowej charakterystyki energetycznej mają zastosowane systemy ogrzewania i przygotowania ciepłej wody. Najlepszym rozwiązaniem byłaby pompa ciepła, zamiast tradycyjnego kotła oraz kolektory słoneczne termiczne. Początkowe większe wydatki (szczególnie na pompę ciepła) zwrócą się po kilku latach, ponieważ oszczędności jakie Pani osiągnie z tej inwestycji będą duże. 
Jeśli chodzi o izolację dachu, to proponuję wybrać wełnę mineralną zamiast styropianu. Proszę zajrzeć na strony np. Knauf Insulation. Jest tam ciekawa propozycja wełny szklanej do zastosowania w izolacjach do poddaszy użytkowych - Unifit 035 i Unifit 039.
 
Jeśli chce być Pani bardziej "eko"   polecam również przyjrzeć się wełnie mineralnej w ECOSE Technology też z Knauf Insulation.
Pompa ciepła rzeczywiście jest świetnym urządzeniem z punktu widzenia charakterystyki energetycznej i jeśli chodzi tylko o to, by zoptymalizować wskaźniki w świadectwie, to warto ją zamontować.
 
Jeśli zaś celem systemu ogrzewania jest przede wszystkim ogrzewanie, to pompa ciepła sens mieć może, lecz wcale nie musi. Przykładowo, sens zakupu pompy ciepła w domku o niskim zapotrzebowaniu na energię jest znikomy.
Co do grubości izolacji, to im więcej tym mniej energii na ogrzewania Pani zużyje w czasie eksploatacji domu.